Po zainstalowaniu, uruchomieniu i wybraniu języka pracy witani jesteśmy takim oto widokiem:
Tworzenie projektu to proces prosty sprowadza się do uruchomienia odpowiedniego kreatora, czyli z menu „Plik” wybieramy kolejno „Nowy”, „Projekt”:
Projekt to ogół plików wykorzystywanych przez kompilator do stworzenia programu, połączonych ze sobą pewnymi powiązaniami np. pliki źródłowe, zasoby (pliki z danymi) itp. Dodatkowo każdy projekt może być skonfigurowany w sposób szczególny zależny od rodzaju programu, sposobu kompilacji.
Następnie należy wybrać typ projektu (Empty Project) i wpisać nazwę dla naszego projektu („Pierwszy”):
Teraz pozostaje tylko wybrać nazwę dla pliku z projektem i zapisać go:
Ok, mamy już projekt, ale ciągle nie możemy nigdzie wpisać kodu naszego programu. Dzieje się tak, dlatego, bo nie mamy jeszcze w naszym projekcie jeszcze żadnego pliku źródłowego. Musimy więc taki plik dodać do projektu. Najłatwiej to wykonać wybierając:
Trzeba pamiętać, aby odpowiedzieć twierdząco na pytanie o dodanie pliku do projektu. Spójrzmy na okno naszego projektu:
Jak widać mamy tu jeden plik (w tym przypadku „BezNazwy4”), na razie nie nazwany wiec powinniśmy go zapisać pod jakąś nazwą korzystając ze standardowego polecenia Plik|Zapisz jako...(w moim przypadku będzie to: „plik.cpp”). Po zapisaniu pliku możemy przystąpić do programowania. Wpisujemy wiec kod z poprzedniej lekcji:
I dokonujemy jednoczesnej kompilacji i uruchomienia:
Najpierw oczom naszym ukazuje się okienko kompilacji i linkowania:
Następnie na ekranie miga na chwilę okienko i znika. Jest to okno naszego programu! Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ dzieje się tak tylko dlatego, że program nasz zwyczajnie nic nie robi.